Przejdź do zawartości

Giorgi Kwinitadze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Giorgi Kwinitadze
გიორგი ივანეს ძე კვინიტაძე
Ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1874
Dagestan, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

7 sierpnia 1970
Chatou, Francja

Przebieg służby
Lata służby

1884–1921

Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Demokratycznej Republiki Gruzji

Główne wojny i bitwy

wojna rosyjsko-japońska,
I wojna światowa,
wojna armeńsko-gruzińska,
wojna domowa w Rosji

Odznaczenia
Narodowy Bohater Gruzji
Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Broń Złota „Za Waleczność” Order św. Jerzego IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Giorgi Kwinitadze, gruz. გიორგი კვინიტაძე, właściwie Giorgi Czikowani (ur. 9 sierpnia?/21 sierpnia 1874 w Dagestanie (Imperium Rosyjskie), zm. 7 sierpnia 1970 w Chatou) – gruziński wojskowy (generał major) i emigracyjny działacz narodowy, współzałożyciel Unii Gruzińskich Tradycjonalistów podczas II wojny światowej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Od 1884 r. uczył się w korpusie kadetów w Tyflisie, a następnie w Konstantynowskiej Szkole Piechoty w Petersburgu. Po jej ukończeniu służył we Władykaukazie i na ziemiach polskich. Uczestniczył w latach 1904–1905 w wojnie rosyjsko-japońskiej. W 1910 r. ukończył Akademię Sztabu Generalnego, po czym dostał przydział do sztabu kaukaskiego dystryktu wojskowego w stopniu kapitana. Podczas I wojny światowej służył na froncie kaukaskim. W 1916 r. awansował na pułkownika z przydziałem na szefa sztabu 4 Kaukaskiej Dywizji Strzeleckiej. W 1917 r. został w stopniu generała majora zastępcą ministra wojny Komisariatu Transkaukaskiego. W 1918 r. pozbawiono go tej funkcji z powodu konfliktu z przywódcami gruzińskiej partii mienszewików. Pod koniec roku – po wybuchu konfliktu granicznego z Armenią – objął funkcję szefa sztabu gruzińskiej armii. W 1919 r. pacyfikował rewolty ludności pochodzenia tureckiego w południowo-zachodniej części Gruzji. W tym samym roku założył w Tyflisie szkołę wojskową, pierwszą tego typu instytucję w niepodległej Demokratycznej Republice Gruzji. W kwietniu 1920 r. jako głównodowodzący wojskami gruzińskimi z powodzeniem bronił granicy przed sowiecką agresją. Podczas decydującego ataku bolszewików w lutym 1921 r. dowodził siłami gruzińskimi w obronie przed powtórną agresją radziecką. Poniósł klęskę wobec ogromnej dysproporcji walczących stron w liczbie żołnierzy i zaopatrzeniu[1].

Po upadku Gruzji pod koniec lutego, udał się na emigrację do Francji. Działał w gruzińskich organizacjach narodowych. Podczas II wojny światowej podjął kolaborację z Niemcami. W 1942 r. w Berlinie był jednym z założycieli Unii Gruzińskich Tradycjonalistów, która dążyła do wyzwolenia Gruzji spod władzy sowieckiej przy pomocy wojsk niemieckich. Po wojnie ponownie zamieszkał we Francji. Zmarł 7 sierpnia 1970 r. i został pochowany na gruzińskim cmentarzu w Leuville-sur-Orge.

Jest autorem wspomnień z lat 1917–1921, które zostały opublikowane po rosyjsku w Paryżu w 1985 r.

Imieniem Giorgi Kwinitadze nazwano jedną z ulic w Tbilisi.

W dniu 22 maja 2021 roku jego szczątki zostały przewiezione do Gruzji i spoczną na cmentarzu w Tbilisi.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. W. Materski: Gruzja. Warszawa: TRIO, 2010, s. 113. ISBN 978-83-7436-219-1.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • S. W. Wołkow, Генералитет Российской империи. Энциклопедический словарь генералов и адмиралов от Петра I до Николая II, t. 1, 2009
  • M. Gogitidze, Грузинский генералитет (1699—1921), Kijów 2001